Férfiegészség 50 felett: a prosztata problémák kezelése

A prosztatát érintő panaszok gyakori problémát jelentenek a férfiak körében, különösen a kor előrehaladtával. 50 éves kor felett egyre többen szembesülnek a prosztata problémákból fakadó kellemetlen tünetekkel. 60 éves korukra a férfiak felénél, 80 éves kor felett pedig 10-ből 8-9 férfinél diagnosztizálható prosztata megnagyobbodás!
Talán meglepőnek hat ez a magas szám, ugyanakkor jól tükrözi a téma jelentőségét. A prosztatát érintő panaszok számos férfi mindennapjait küzdelmessé teszik, ezért érdemes jobban megismerni a probléma gyökereit, valamint a lehetséges kezelési módokat.
Mi az a prosztata?
Kezdjük az elejéről: milyen funkciót tölt be a prosztata (vagy dülmirigy) a férfiak szervezetében? A prosztata egy gesztenye méretű mirigy, amely segít az ondó előállításában. Közvetlenül a húgyhólyag alatt, a végbél előtt helyezkedik el, körbefonva azt a vezetéket, amely a vizeletet és az ondót a testből kivezeti. Az életkor előrehaladtával a prosztata hajlamos megduzzadni, ezzel pedig számos egészségügyi problémát és kellemetlen tünetet okozhat a férfiak életében.
A jóindulatú prosztata hiperplázia oka és tünetei
Ahogy idősödünk, a test változásait nem mindig tudjuk kellőképpen irányítani. A legtöbb férfi esetében ilyen gyakori változás az a prosztata jóindulatú megnagyobbodása. A megnagyobbodott prosztata rendszerint nyomást gyakorol a húgycsőre, ami befolyásolhatja a vizeletürítést. Ha a húgycső összeszorul, a húgyhólyagnak is keményebben kell dolgoznia, hogy a vizeletet kinyomja. Idővel a hólyag izmai gyengülnek, ami megnehezíti a hólyag kiürülését. Ezért leggyakrabban a vizeletürítési panaszok jelzik a prosztata megnagyobbodását. Ha Ön vagy családtagja a következő tüneteket tapasztalja, valószínűleg az említett problémával küzd:
- szokatlanul gyakori vagy hirtelen fellépő vizelési inger;
- gyakori éjszakai ébredés vizelési inger miatt;
- a vizelés megkezdésének vagy abbahagyásának nehézségei;
- gyenge vizeletsugár, erőlködés vizelés közben;
- úgy érzi, nem tudja teljesen kiüríteni a hólyagját;
- vizelés utáni csöpögés,
- inkontinencia, véres vizelet;
- húgyúti fertőzések, hólyagkövek.
A jóindulatú prosztata hiperplázia nem minden esetben okoz tüneteket, és csak ritkán válik súlyossá vagy vezet más betegségekhez. Nem növeli a prosztatarák vagy a szexuális problémák kockázatát, de súlyos esetben teljesen ellehetetleníti a vizeletürítést vagy akár vesekárosodáshoz is vezethet.
Mi okozza ezt a jelenséget?
Az konvencionális orvoslás nem tud pontos választ adni erre a kérdésre. Egyesek szerint a kor előrehaladtával bekövetkező hormonális változások erősebben hatnak a prosztata mirigyre, de ez a feltevés egyelőre nem igazolt. A funkcionális és holisztikus orvoslás gyakorlóinak azért ennél kézzelfoghatóbb válaszai vannak a problémára. Ezek a szakemberek a kiváltó okok felderítésére fókuszálnak és az okok mögött meghúzódó hiányállapotok kezelésére, szemben a konvencionális orvoslással, ahol a tünetek elnyomása a cél valamilyen gyógyszerrel. Akut problémáknál egy gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelés eredménnyel is járhat, de ha a probléma krónikussá válik, akkor érdemes más alternatívák után nézni. Ilyen alternatíva lehet a fitoterápia vagy az ortomolekuláris tápanyagpótlás.
Vegyük sorra milyen okok állhatnak a prosztata problémák hátterében:
- Cirkadián ritmus - avagy a jó alvás létkérdés! Ha reggel a dupla kávé nélkül a mosdóig sem jut el, jól lehet, hogy mellékvese fáradtságban szenved. A mellékvese egy szőlőszemnyi szerv ami a vese felső rész helyezkedik el, a szervezetünk üzemanyagraktára, a kortizol, az adrenalin, egyes androgén hormonok termelője, szoros együttműködésben munkálkodik a pajzsmirigyünkkel és az egész hormonrendszerrel. Ha megbomlik a hormonháztartás egyensúlya, csökken a tesztoszteron- és nő az ösztrogénszint, merevedési- és prosztata problémák, férfi meddőség alakulhatnak ki.
- Vérerek egészsége, rugalmassága - a megbomlott omega 3:6 egyensúly, a transzzsírok fogyasztása a D3 és K2 vitamin hiánya, kalcium lerakódáshoz, az erek falának gyulladásához, merevedéséhez vezethet. Fogyasszon egészséges omega 3-ban gazdag állati zsírokat és hidegen sajtol magas olajsav tartalmú növényi olajakat, csökkentse az omega 6 bevitelt és figyelj oda nyáron és a megfelelő D3 és K2 vitamin pótlásra. A tökmagolaj pl. kiváló a herék és spermiumok egészségének megőrzéséhez.
- Tejtermékek - sokat vitatott téma, de ha logikusan belegondolunk az állatvilágban nincs olyan emlős, aki természetes körülmények között másik emlős tejét fogyasztaná. A tehéntej összetétele egy 40-50 kilós borjúra van szabva, akinek 8-10 hét alatt meg kell dupláznia a súlyát, ezek alapján nem nehéz elképzelni mennyi növekedési hormont tartalmaz a tehéntej, ami az emberi szervezetben teljesen másképp viselkedve, az agyalapi mirigy hormon-szabályozásában okozhat zavart. Az éves tejhozam maximalizálását pedig ma már nem titok, hogy mesterséges megtermékenyítéssel, hormonkezeléssel érik el, ennek következménye az állandó és magas ösztrogénszint a tehéntejben. ez jelentősen növeli a nőknél a mell- és petefészek daganat, férfiaknál pedig prosztata- és heredaganat kialakulásának esélyét
- Alkoholfogyasztás, dohányzás - a dohányzás és alkohol mellőzése pozitív hatással van a LH és FSH hormon aktivitásra, az optimális tesztoszteron szintre. Mindemellett magasabb spermium koncentrációt és mozgóképességet is eredményez.
- Táplálkozás - az egészséges zsírbevitel mellet fontos a minőségi és elégséges mennyiségű fehérjebevitel is az egészséges tesztoszteronszint fenntartásához, illetve az izomépítéshez is elengedhetetlen. A magas finomított szénhidrát bevitel, mint kenyér, tészták, pizza és péksütemények növelik az ösztrogénszintet.
- Ortomolekuláris mikrotápanyag és vitaminpótlás - egy korábbi cikkünkben írtunk az élelmiszereinkben, az elmúlt 50-100 évben bekövetkezett tápanyag-csökkenésről. Mindemellett a magyar talaj borzasztóan jód-, réz- és szelénhiányos, a belsőségek és tengeri herkentyűk sem népszerűek széles körben, illetve még nyáron sem szintetizálunk elégséges D vitamint az immun- és hormonális rendszerünk egészséges működéséhez, így ma már elengedhetetlen a jó minőségű és elégséges mennyiségű ásványi-anyagok és vitaminok pótlása. Jó hatással vannak a prosztata egészségére, a férfi termékenységre, a spermiumok mennyiségére és minőségére a D, E-vitamin, cink, szelén, magnézium, omega-3, réz és jód.
- Gyógynövények, bogyós gyümölcsök - a csalán, kisvirágú füzike, fűrészpálma és ördögkarom mellett az erdei piros bogyós gyümölcsök és rendkívül jó hatással vannak a prosztata egészségére. Kiemelkedő ezek közül a vörösáfonya, mely gazdag antioxidáns és flavonoid tartalmának köszönhetően akut és krónikus húgyúti fertőzések és gyulladás esetén hatékony segítség lehet.
- Ne melegítsük túl a “tojásokat” - a zsebben hordott telefon, ölben tartott laptop, hosszú szaunázások vagy forró vizes fürdők nincsenek jó hatással a férfi nemi szervekre.
Mi a megoldás?
A prosztata megnagyobbodása jelentős mértékben befolyásolhatja az életminőséget, különösen azáltal, hogy bosszantó és kellemetlen vizeletürítési panaszokat okoz. Szerencsére nem kell beletörődni a mindennapos nehézségekbe, ugyanis (a probléma súlyosságától függően) léteznek megoldások a tünetek enyhítésére.
Ha a tünetek enyhék, egyszerű életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk a kellemetlenségek elkerüléséért. A fenti bevált praktikák mellett, javasolt például az esti lefekvés előtt fogyasztott italok (különösen a tea, kávé, kóla és alkohol) mennyiségét lecsökkenteni vagy teljesen elkerülni, mivel ezek irritálhatják a húgyhólyagot, és gyakori vizelési ingert okoznak. Az orvosok által felírt gyógyszeres kezelés átmenetileg segíthet a prosztata méretének csökkentésében és a hólyag izmainak ellazításában. Súlyos esetekben, amennyiben a gyógyszeres kezelés nem elég hatékony, műtéti beavatkozásra is sor kerülhet. A probléma súlyosságának felmérése céljából forduljon szakemberhez!
Prostafix Day&Night kapszula – természetes megoldás a prosztata problémákra
Sokáig a jóindulatú prosztata megnagyobbodást műtéti úton kezelték, de mára már szerencsére többféle alternatíva is létezik a korai stádiumban lévő esetek kezelésére. A prosztata térfogatának enyhe vagy közepes mértékű növekedése esetén a prosztata egészségét javító természetes megoldások is terápiás értékűek lehetnek.
A Prostafix Day&Night kapszula kifejezetten férfiak számára készült, természetes és hatékony megoldást kínál a prosztata megnagyobbodásból fakadó vizeletürítési panaszok kezelésére, illetve a fájdalmat okozó görcsök és gyulladások enyhítésére. Gyógynövény tartalmú formulája mellékhatások nélkül járulhat hozzá a zökkenőmentes nappalokhoz és nyugodt éjszakákhoz.
Szeretnék többet megtudni a termékről!
A prosztatát érintő további problémák
Akut és krónikus prosztatagyulladás
A prosztata megnagyobbodással vagy a prosztatarákkal ellentétben, amelyek általában az idősebb férfiakat érintik, a prosztatagyulladás minden korban kialakulhat. Általában azonban gyakoribb az 50 év feletti férfiaknál. A prosztata gyulladását több tényező is okozhatja: egyes esetekben egyértelműen bakteriális fertőzés áll a háttérben, de korábbi húgyúti fertőzés, ágyéki sérülés, idegkárosodás, immunrendellenességek vagy a vizeletben lévő vegyi anyagok is okozhatják a bajt.
A prosztatagyulladás leggyakoribb tünetei:
- fájdalom a gát tájékán, a nemi szervekben vagy a medencében;
- gyakori, sürgető vizelési inger (éjszaka is);
- vizelési nehézségek: fájdalmas vizelés, gyenge vizeletsugár;
- fájdalmas (akár véres) ejakuláció.
A prosztatagyulladást legtöbb esetben fájdalomcsillapítók és egy alfa-blokkolónak nevezett gyógyszertípus kombinációjával kezelik, amely segíthet ellazítani a prosztata és a hólyag izmait. Bakteriális eredetű fertőzés esetén az antibiotikumos kezelés is célravezető lehet. A legtöbb férfi néhány héten vagy hónapon belül felépül, de előfordulhat, hogy a tünetek hosszabb ideig is fennmaradnak.
Prosztatarák
A prosztata daganatos megbetegedése az egyik leggyakoribb ráktípus a férfiaknál. Rendszerint idősebb korú férfiakat érint. A prosztatarák egyes típusai lassan nőnek, és minimális kezelést igényelnek, más típusok azonban agresszívek és gyorsan terjedhetnek. A korai stádiumban felismert megbetegedésnek van a legjobb esélye a sikeres kezelésre. Sajnos azonban gyakran csak a végső stádiumban állítják fel a helyes diagnózist, mivel a betegséggel jelentkező tünetek hasonlítanak a hiperplázia tüneteire. Ezek lehetnek:
- gyakori vizelési inger (éjszaka is);
- kellemetlen, fájdalmas, égő vizeletürítés;
- gyengébb vizeletsugár;
- vizeletpangás;
- vizelés utáni csöpögés;
- véres vizelet vagy ejakuláció;
- merevedési/szexuális zavarok;
- gáttáji vagy ágyéki fájdalom.
Érdekesség, hogy az ortomolekuláris jódpótlás 29%-kal képes csökkenteni a prosztatarák kialakulásának a kockázatát. 1899-ben még bevett szokás volt jódos kúpot írni a betegség kiegészítő kezeléséhez. Japánban, ahol átlagosan 12-14 mg jódot fogyasztanak naponta, (nálunk ez 70 µg, mikrogramm nem mili!) 10x kisebb arányban fordul elő a betegség, mint pl. az USA-ban vagy nálunk. A terápia hatékonysága érdekében nagyon fontos időben felismerni és diagnosztizálni a bajt! A diagnózis felállításához ún. PSA laborvizsgálat, ultrahangvizsgálat és/vagy prosztata biopszia elvégzésére lehet szükség. A kezelés menete függ a beteg korától és általános egészségi állapotától, valamint a betegség előrehaladottságától. Amennyiben bizonytalan tüneteit illetően, forduljon orvoshoz és kérjen alapos kivizsgálást!